Strona główna / WAIP / Serie wydawnicze / debaty europejskie / Polska kaczka w europejskim stawie. Polskie szanse i wyzwania po przystąpieniu do Unii Europejskiej

Polska kaczka w europejskim stawie. Polskie szanse i wyzwania po przystąpieniu do Unii Europejskiej

Polska kaczka w europejskim stawie

książka niedostępna

Klaus Bachmann
Liczba stron: 246
Oprawa: miękka
Format: 148x210 mm
Rok publikacji: październik 2006
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-60501-64-1

cena: 29,00 zł

Książka do nabycia na stronie Oficyny Wydawniczej "Łośgraf". KLIKNIJ TU.

Książka Klausa Bachmanna, politologa, historyka, wieloletniego korespondenta prasy niemieckiej w Polsce, komentatora m.in. "Tygodnika Powszechnego", "Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej". Autor pisze o polskich przemianach i problemach, o polskich lękach i nadziejach związanych z Europą, przystąpieniem do Unii, ale też o nadziejach często złudnych, wynikających z braku wiedzy lub z przykładania miary własnych doświadczeń do zmian zachodzących w innych krajach.

Publikacja otwiera serię "Debaty europejskie" poświęconą współczesnej Europie i polskiej polityce europejskiej.

Klaus Bachmann, doktor habilitowany, historyk, politolog. W latach 1988-2001 był korespondentem niemieckich, austriackich i szwajcarskich mediów w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie, a w latach 2001-2004 w Brukseli i Hadze, później - visiting professor historii Polski na Uniwersytecie Wiedeńskim. W latach 2004-2006 kierował katedrą politologii w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, od października 2006 profesor politologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Publicysta "Tygodnika Powszechnego", "Gazety Wyborczej", "Polityki" i "Rzeczpospolitej", autor wielu książek o tematyce europejskiej, polsko-niemieckiej i polsko-ukraińskiej.

"Jak to się stało, że w Polsce, gdzie większość obywateli opowiedziała się za przystąpieniem do Unii, potem głosowano na eurosceptyczne partie? Czy konsekwencje przystąpienia do Unii okazały się tak dotkliwe? Co się kryje za tym, że w świetle sondaży Polacy nadal należą do najbardziej proeuropejskich społeczeństw w Unii Europejskiej, chociaż polscy politycy (i to zarówno w partiach rządzących, jak i w opozycji) stali się eurosceptykami, wycofując się z aktywnej polityki w Unii? Skąd to się bierze, że proeuropejskie społeczeństwo wybiera sobie antyeuropejskich polityków? Dlaczego populistyczni politycy, którzy doszli do władzy z obietnicami "wsłuchania się w głos ludu" i "odzyskania dla nich państwa" (z rąk skorumpowanych elit) na ustach, lekceważą akurat bardzo proeuropejskie nastawienie dużej części swoich wyborców? Ta książka stanowi próbę odpowiedzi na te pytania.

Klaus Bachmann, ze Wstępu

"Klaus Bachmann należy do ludzi, którzy z łatwością przekraczają granice państw, kultur i zawodów. "Polska kaczka w europejskim stawie" jest książką o polskich przemianach i problemach, o polskich lękach i nadziejach związanych z Europą. Jest to książka o nadziejach, tych spełnionych, związanych z przystąpieniem do Unii, ale też i o nadziejach często złudnych, wynikających z braku wiedzy lub z przykładania miary własnych doświadczeń do zmian zachodzących w innych krajach. Klaus Bachmann formułuje sądy jasne i zdecydowane. To powoduje, że książka wciąga czytelnika, ale też i skłania do dyskusji. W książce Bachmanna, w której dużo jest otwartej i dobrze udokumentowanej krytyki polskiej polityki europejskiej, jest też niemało optymizmu".

prof. Aleksander Smolar, Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS), Paryż, prezes Fundacji im. Stefana Batorego

"Zawsze podziwiałem racjonalną przenikliwość Klausa Bachmanna, z chłodną precyzją analizującego polsko-niemiecko-europejskie problemy i bezlitośnie rozprawiającego się z mitami pokutującymi wśród wszystkich uczestników tej konfiguracji. Jego kompetencje merytoryczne i rozeznanie w stosunkach europejskich idą w parze ze znajomością polskiego społeczeństwa i polskiej polityki, polskich lęków i resentymentów. Dzięki wyjaśnieniu przez niego mechanizmów Unii Europejskiej oraz europejskiej i niemieckiej polityki, wiele polskich obaw i niepokojów można rozproszyć, a spojrzawszy wraz z nim na Polskę i Polaków z europejskiego punktu widzenia, zobaczyć co i jak w tym wizerunku można i należy poprawić".

dr hab. Janusz A. Majcherek, publicysta "Rzeczpospolitej"


Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, ul. Pankiewicza 3, 00-696 Warszawa, tel. +48 22 21 32 702, fax +48 22 21 32 876