Strona główna / WAIP / Nowości / Diagnoza Internetu 2009

Diagnoza Internetu 2009

Diagnoza internetu

książka niedostępna

Krzysztof Krejtz red. nauk.
Liczba stron: 120
Oprawa: miękka
Format: 205x300 mm
Data publikacji: marzec 2009
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-7644-021-7

cena: 39,90 zł

Projekt Diagnoza Internetu podejmuje próbę stworzenia wskaźnika potencjału cyfrowego opisującego możliwości technologiczne wykorzystywane przez jednostkę do realizacji swoich zamierzeń w internecie. W skład tego wskaźnika wchodzi liczba posiadanego sprzętu elektronicznego, szybkość posiadanego łącza internetowego oraz percepcja ceny za łącze. Wskaźnik ten nie jest jednoznaczny z korzystaniem wyłącznie z technologii internetowych. Dotyka on znacznie szerszego zjawiska cyfrowych mediów. Tak rozumiany potencjał porównywany jest z intensywnością korzystania z internetu, definiowaną jako liczba godzin poświęcanych na internet dziennie, częstość korzystania z tego medium oraz liczbą wykorzystywanych technologii internetowych. Zestawienie tych wskaźników pokazuje m.in., że intensywność korzystania internetu może być wyższa niż potencjał cyfrowy. Co więcej, potencjał zależy głównie od wielkości dochodów, podczas gdy intensywność od poziomu edukacji jednostki.

Patronat medialny (Metro, Internet Standard)

Patronami branżowymi książki są IAB Polska, Gazeta.pl (Zespół Badań i Analiz) i cykl Rewolucja w komunikacji

Zapraszamy również na stronę: http://diagnozainternetu.org/

Wraz ze wzrostem popularności i znaczenia internetu, a przede wszystkim wpływu korzystania z niego na przemiany życia codziennego, rośnie potrzeba systematycznej refleksji i badań wyjaśniających znaczenie i wpływ nowego medium na funkcjonowanie jednostek i na różne sfery życia społecznego. Dotychczas prowadzono stosunkowo dużo badań charakteryzujących użytkowników i czynniki sprzyjające korzystaniu z internetu. Diagnoza Internetu to pierwsze w Polsce duże naukowe badania, dogłębnie charakteryzujące cele i sposoby korzystania z internetu, zestawiając je także z aktywnością użytkowników poza internetem, przede wszystkim w obszarze aktywności społecznej i konsumpcji mediów tradycyjnych. Książka @ Diagnoza Internetu 2009 jest znaczącym uzupełnieniem dotychczasowej literatury poświęconej społecznym aspektom internetu.

Edwin Bendyk, tygodnik Polityka


Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, ul. Pankiewicza 3, 00-696 Warszawa, tel. +48 22 21 32 702, fax +48 22 21 32 876