Strona główna / WAIP / Nowości / Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej

Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej

Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej

książka niedostępna

Marcin Kaczmarski
Liczba stron: 160
Oprawa: miękka
Format: 176x250 mm
Data publikacji: luty 2010
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-61408-62-8

cena: 34,00 zł

Książka do nabycie na stronie Oficyny Wydawniczej "Łośgraf". KLIKNIJ TU.

Unia Europejska importuje pond połowę potrzebnych surowców energetycznych, 1/3 unijnej konsumpcji gazu ziemnego i 1/5 zużycia ropy naftowej pochodzi z Federacji Rosyjskiej. Unijna debata o bezpieczeństwie w dużej mierze dotyczy odradzającej się na arenie międzynarodowej pozycji FR i jej wpływu na UE. W książce Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej autor analizuje zagrożenia i wyzwania dla unijnego bezpieczeństwa energetycznego, różne spojrzenia na tę problematykę w poszczególnych krajach europejskich. Przedstawia trzy kluczowe podejścia do tej problematyki: geopolityczne (skupione na dywersyfikacji), liberalne (związane z budową jednolitego rynku energetycznego) oraz alternatywne (zakładające stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych).

Marcin Kaczmarski, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce (2007), adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, analityk Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich. Stały współpracownik tygodnika Polska Zbrojna. Specjalizuje się w zagadnieniach polityki zagranicznej Rosji oraz bezpieczeństwa międzynarodowego. Autor m.in. Rosja na rozdrożu (Warszawa 2006), Obrona przeciwrakietowa Stanów Zjednoczonych i jej implikacje międzynarodowe (Toruń 2004) oraz licznych artykułów i analiz z zakresu rosyjskiej polityki zagranicznej.


Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, ul. Pankiewicza 3, 00-696 Warszawa, tel. +48 22 21 32 702, fax +48 22 21 32 876